PL DE DE

Medycyna estetyczna: Peelingi

Peelingi

PEELING
(od słowa peel [ang.] złuszczać, zedrzeć, obrać) to usunięcie defektów kosmetycznych i/lub zmian chorobowych zlokalizowanych w obrębie naskórka lub naskórka i skóry właściwej. Naskórek składa się z kilku warstw komórek ułożonych jedna na drugiej. Stosując peelingi medyczne można usuwać poszczególne warstwy naskórka regulując głębokość złuszczania. Inne określenia peelingu to: abrazja, złuszczanie, chemabrazja, ablacja, chemeksfoliacja.

» Peeling chemiczny
» Peeling ziołowy

Peeling chemiczny
to procedura polegająca na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Najczęściej stosowany jest kwas glikolowy otrzymywany z trzciny cukrowej, a także inne kwasy owocowe (AHA) występujące w naturze. Stosuje się również kwas trójchlorooctowy. Substancje te przenikają w głąb skóry i mają wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, które są czynnikami podporowymi w skórze. Tym samym seria peelingów wpływa na odnowę naskórka oraz skóry, a także działa odmładzająco likwidując oznaki starzenia się skóry: przebarwienia, drobne zmarszczki i inne niedoskonałości.

Wskazania do peelingów chemicznych:

Zmiany barwnikowe:

» piegi

» ostuda

» przebarwienia pozapalne

» plamy soczewicowate

Uszkodzenia słoneczne:

» rogowacenie słoneczne

Uszkodzenia związane z wiekiem:

» zmarszczki

» utrata jędrności skóry

» Blizny

» Trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy

» Rozstępy skórne

Zaburzenia rogowacenia:

» suchość skóry

» rogowacenie przymieszkowe

Kwalifikacja do zabiegu:
» do każdego rodzaju peelingu kwalifikacji dokonuje lekarz,
» wywiad medyczny (uwzględnia przebyte i istniejące choroby, alergie, wcześniejsze zabiegi medycyny estetycznej, przyjmowane leki i inne),
» badanie dermatologiczne,
» ustalenie oczekiwań pacjenta (wygładzenie zmarszczek, usunięcie blizn potrądzikowych, przebarwień itp.),
» dobór odpowiedniego preparatu i stężenia do peelingu,
» zalecenia odnośnie przygotowania skóry do zabiegu;

Przygotowanie do zabiegu:
» 2 tygodnie przed peelingiem wskazane jest przygotowanie skóry do zabiegu poprzez stosowanie jednego z kremów zawierających:
1. AHA w stężeniu 8-10% - obniżają pH skóry z 5,5 do 4,5 powodując, że właściwy zabieg jest bardziej efektywny i zostają „wyłapane” osoby z nadwrażliwością na kwas glikolowy,
2. hydroquinon lub inne związki wybielające - w przypadku leczenia przebarwień, właściwy preparat pomoże dobrać lekarz kwalifikujący do zabiegu, » na tydzień przed peelingiem nie należy stosować depilacji, elektrolizy, woskowania, ścierających gąbek, dermabrazji, retinoidów i preparatów drażniących skórę,
» mężczyźni nie powinni się golić w dniu zabiegu,

Zabieg:
» zakładamy czepek lub opaskę na głowę, zakrywamy szyję i dekolt,
» dokładnie oczyszczamy skórę z makijażu,
» odtłuszczamy powierzchnię skóry za pomocą specjalnego płynu lub płatków pre - peel,
» miejsca delikatne, tj. okolice oczu i ust zabezpieczamy smarując je wazeliną,
» aby zmniejszyć odczucie pieczenia i palenia skóry włączamy wentylator chłodzący obszar ciała poddawany zabiegowi;Peelingi kwasami
są bardzo skuteczną, naturalną metodą cofania wskazówek zegara biologicznego skóry. Mają bardzo korzystne działanie na skórę właściwą prowadząc do zwiększenia jej grubości bez wywoływania stanu zapalnego. Przy regularnym stosowaniu peelingów dochodzi do poprawy sprężystości i elastyczności skóry. Równolegle obserwuje się zwiększoną produkcję włókien kolagenu i mukopolisacharydów, co prowadzi do zatrzymania wody w głębi skóry, spłycenia zmarszczek, a także długofalowej poprawy biologicznych i estetycznych właściwości skóry. Peelingowi mogą być poddane wszystkie części ciała. W zależności od problemu, wieku i typu skóry dobieramy odpowiednie preparaty oraz optymalny program peelingów.

Peeling kwasem glikolowym:
» istnieją różne stężenia i pH kwasu glikolowego; w naszym gabinecie dysponujemy stężeniem 50%,
» specjalnym pędzelkiem preparat nakładany jest na całą poddaną zbiegowi powierzchnię,
» następuje proces złuszczania warstw naskórka,
» czas ekspozycji (ok. 5 min) uzależniony jest wrażliwością osobniczą pacjenta,
» neutralizacja kwasu preparatem post-peel;

W jakich sytuacjach wskazany jest peeling kwasem glikolowym:
» powierzchowne zmarszczki twarzy, szyi, dekoltu, ramion,
» różnego rodzaju zmiany przebarwieniowe,
» rozszerzone pory,
» powierzchowne blizny potrądzikowe,
» zmiany związane z wiekiem;

Po peelingu kwasem glikolowym:
» drobnopłatowe złuszczanie następuje 2-3 dni po zabiegu,
» przez ok. 24-48 godzin na twarzy może utrzymywać się niewielki rumień, uczucie ściągania, mogą pojawić się niewielkie strupki,
» nie jest wymagana długoterminowa rekonwalescencja (można chodzić do pracy);

Wskazane wykonanie kolejnego zabiegu po upływie 10 - 14 dni; aby uzyskać zamierzone efekty należy wykonać serię 6-8 seansów co 10-14 dni. Można je powtarzać 2 razy w roku.

Peeling mlekowy jest to peeling chemiczny zawierający 90% kwasu mlekowego stabilizowanego. Kwas mlekowy jest składnikiem otrzymywanym naturalnie w procesie fermentacji mleka. Jest to peeling przeznaczony dla skór zmęczonych, matowych i suchych. Działa lekko wybielająco. Wzbudza w naturalny sposób nawilżenie skóry. Stymuluje syntezę ceramidów. Zwiększa grubość skóry i ilość włókien elastycznych w skórze właściwej. Jest doskonałym zabiegiem odświeżającym i nawilżającym po zimie.

Peeling kojowo – mlekowy jest to delikatny peeling leczniczy. Ma działanie przeciwbakteryjne i rozjaśniające skórę. Można go stosować na czynne zmiany trądzikowe jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego i bezpieczne oczyszczanie skóry.

Zalecenia ogólne po peelingu chemicznym:
» zakaz opalania się przez 4 tygodnie,
» wskazane stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze SPF co najmniej 30,
» zakaz stosowania kremów z AHA przez 14 dni,
» aby utrzymać i wzmocnić efekt działania peelingu można stosować kremy z wit. C 2 x dziennie,
» makijaż można nałożyć kilka godzin po zabiegu (najlepiej po 24 godzinach),
» bezwzględny zakaz zdrapywania złuszczającego się naskórka,
» wskazane intensywne nawilżanie skóry,
» bezpośrednio po peelingu lub dla podtrzymania jego efektu można wykonać zabiegi kosmetyki leczniczej;

Efekty uboczne i powikłania:
» utrzymujący się rumień twarzy - zazwyczaj zaczerwienienie skóry mija w ciągu kilku dni po zabiegu,
» zapalenie okołowargowe,
» uaktywnienie opryszczki (u nosicieli wirusa HSV-1) - lekarz przepisze acyklowir dla szybszego wygojenia się zmian,
» przejściowe zaburzenia pigmentacji - szczególnie u osób z istniejącymi przebarwieniami, które nie stosuję ochrony przeciwsłonecznej lub u osób zdrapujących złuszczający się naskórek.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek powikłań należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem!Peeling ziołowy
polega na wtarciu specjalnej mieszanki ziół w skórę. Zioła wywołują efekt przekrwienia skóry, odczyn zapalny, oraz stopniowe złuszczanie naskórka.. Peelingi ziołowe prawie zawsze zawierają tylko naturalne, roślinne składniki. Kilka firm kosmetycznych oferuje profesjonalne zestawy do peelingu ziołowego. Przebieg zabiegu i efekty są podobne. Kosmetyczka wciera mieszankę ziołową w skórę, pacjentka czuje tarcie, ciepło i w końcowym etapie pieczenie skóry. Skóra zaczerwienia się, a maseczkę z ziół pozostawia się pod wilgotnym kompresem na ok. 20 min. Po zabiegu skóra jest mocno napięta i zaróżowiona. Po ok. 2 - 3 dniach naskórek zaczyna się łuszczyć. Wygląd skóry porównałabym do skóry poparzonej na słońcu - podobne zaczerwienienie, podobny proces „schodzenia” naskórka.

W trakcie procesu łuszczenia, (czyli ok. 6-7 dni) nie stosuje się żadnych kosmetyków na twarz (można oczywiście używać krem pod oczy i na szyję). Trzeba tylko stosować specjalny lotion przygotowany przez kosmetyczkę. Nie myje się twarzy przez te kilka dni, ponieważ woda niweczy proces łuszczenia.

Ok. 6 dnia od zabiegu trzeba koniecznie zrobić zabieg uzupełniający w gabinecie kosmetycznym - zabieg ten jest przyjemny i ma na celu odżywienie skóry, usunięcie resztek łuszczącego się naskórka.

Peeling ziołowy polecam szczególnie osobom, które mają ślady po trądziku lub przebarwienia. Zabieg można zastosować również dla cery łojotokowej w celu jej uspokojenia i oczyszczenia. Już po pierwszym zabiegu widać ładne efekty: poprawia się wygląd cery, koloryt, skóra wygładza się. W przypadku głębszych blizenek lub przebarwień trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzenia kilku zabiegów (nawet do 8 w jednej serii). Zabiegi można wykonywać tylko raz w miesiącu. Latem i zimą raczej nie powinnyście poddawać się tego typu zabiegom. Wspomnę jeszcze,że peelingi ziołowe pomagają w walce z rozstępami, rozszerzonymi porami skóry, zmniejszają zmarszczki, można również wykorzystywać te zabiegi jako element kuracji przeciw cellulitowi.

Peelingu ziołowego nie można wykonać u osoby, która ma mocno rozszerzone naczyńka, trądzik różowaty, aktywny trądzik młodzieńczy, stany alergiczne skóry, odradzam także takie zabiegi kobietom w ciąży - skóra może być zbyt wrażliwa.

NEODERMA

Neoderma wierzy w przywracanie piękna z natury. Dobroczynne działanie roślin i ziół znane jest od tysięcy lat, a jego wykorzystanie przez nowoczesną technologię pozwala uzyskiwać produkty kosmetyczne zawierające czyste i aktywne składniki. Produkty te oparte są na czystych ziołach, bez żadnych substancji szkodliwych, które są odpowiednie dla każdego rodzaju cery. Najbardziej znanym i rozpowszechnionym zabiegiem Neodermy jest głębokie złuszczanie naskórka, które pomaga przy takich problemach skórnych jak trądzik pospolity, różowaty, przebarwienia, plamy, drobne cienie, zmarszczki i blizny.

BIO-PEELING TREATMENT

Proces odnowy komórkowej w naskórku wynosi średnio 26-28 dni, z wiekiem ulega jednak wydłużeniu. Skóra staje się matowa i ziemista, ponieważ zmniejsza się liczba podziałów komórkowych i następuje zanik żywej warstwy naskórka. Stosując Bio-Peeling następuje mechaniczne usunięcie obumarłej warstwy naskórka, przyspieszenie procesu odnowy komórkowej, syntezy kolagenu i elastyny. Skóra po zabiegu staje się delikatna, gładka, odświeżona i elastyczna.

Zabieg Bio-Peeling regeneruje skórę, daje wspaniałe efekty przy przebarwieniach, plamach i bliznach, wyraźnie je zmniejszając.

Przy trądziku mamy 2 podstawowe problemy:
» nadmierne wydzielanie łoju,
» nadmierne rogowacenie.

Bio-Peeling zmniejsza wydzielanie łoju, działa złuszczająco, usuwając obumarłe komórki zablokowane przez łój.

Intensywne kuracje- 8 razy (1 x w tygodniu) przez 8 tygodni.
Serie 6-8 zabiegów
Przerwa między seriami - 3 miesiące
Gabinet

zobacz więcej

Kontakt

Gabinet Kosmetyczny "DOROTA"
ul. Mickiewicza 31
66-470 Kostrzyn nad Odrą

zobacz więcej

Szybki kontakt: (95) 752 52 45 +48 503 849 934